Teljesen tébolyult törvények, avagy az angolszász törvénykezés diszkrét bája
2014 február 19. | Szerző: angolgazdasagi
A legtöbb országban vannak olyan törvények, melyek olvastán süldőlányos vihogás vesz erőt minden földi halandón. Miután a vihogás röhögésbe, combcsapkodásba, majd köhögőgörcsbe torkollott, általában azt is megállapítja magában az ember, hogy igen, letagadhatatlan, hogy a törvényeket gyarló emberek írják. Továbbá konstatáljuk azt is, hogy bizonyára lehetett olyan kor vagy helyzet, melyben volt valami értelme az ilyesfajta szabályozásoknak.
Mivel azonban az adott korszak és/vagy szituáció immár a múlté, számunkra nem marad más hátra, mint az utolsó karakterig kiélvezni az angolszász jogszabályok vidámító hatását.
1. Chesterben kizárólag éjfél után lehet walesiekre nyíllal lövöldözni. Herefordban viszont mindez kifejezetten tilos, de csak vasárnap.
2. Yorkban vasárnap kivételével a skótok szabadon lenyilazhatóak.
3. Londonban nem engedik be a képviselőt az Alsóházba, ha páncélban érkezik.
4. Vasárnap egész Angliában csak répát lehet árusítani.
5. Az USA Michigan államában a farmerek törvényesen hálhatnak állataikkal.
6. Oklahomában tilos a halakat leitatni.
7. Mississipiben tilos mókust ölni a tárgyalóteremben.
8. Illinois állam Joliet városában le lehet tartóztatni azon nőket, akik egy vásárlás alkalmával hatnál több ruhát próbálnak fel.
9. Ugyanezen állam egy másik városában a színházból bárki kirúgható, akinek büdös a lába.
10. Wyoming egyik városában a rendőröknek szabadságukban áll megharapni a kutyákat, ha azok nem hagyják abba az ugatást.
11. Baltimore-ban nem vihetsz magaddal oroszlánt a moziba.
12. New Jersey-ben elvisz a rendőr, ha a vendéglőben szürcsölöd a levesed.
13. Kaliforniában tilos a medencében bringázni.
14. Los Angeles-ben tilos varangyos békát nyalogatni.
15. Texas-ban a bűnözőknek áldozatukat 24 órával a bűn elkövetése előtt értesíteniük kell arról, mit és hogyan terveznek ellenük.
Végezetül ne feledd: ignorantia iuris non excusat, vagyis a törvény nem tudása nem mentesít. Azaz szokj le a békanyalogatásról, mielőtt L.A.-be utazol, hagyd otthon az oroszlánt Baltimore-ban, Yorkban írd ki magadra, hogy nem vagy skót, stb.
II. Erzsébet királynő: érdekességek és szépségtrükkök
2014 február 18. | Szerző: angolgazdasagi
II. Erzsébet Diana hercegnő kőkemény anyósaként és feddhetetlen uralkodóként él bennünk. A királynő azonban, bármennyire is furcsa, nő is egyben, akinek megvannak a maga szépségpraktikái, apró bogarai. Ezekből gyűjtöttem össze a cikkben, hátha neked is hasznos lehet néhány trükkje!
– II. Erzsébet 1926. április 21-én született. Születésnapja természetesen nagy ünneplésbe torkollik minden évben, de nem pont aznap, hanem a Trooping the Colour ceremónia keretein belül, június második szombatján. Huszonegy ágyúlövés köszönti ilyenkor a királynőt, ajándékba pedig nárciszcsokrot kap.
– Ha férfivel találkozik, az fejet hajt előtte, a hölgyek pici pukedlivel köszöntik őt. Mindig a királynő kezdeményezi a beszélgetést, a válaszba pedig bele kell foglalni a “felség” (Your Majesty) kifejezést.
– Bár az utóbbi időben több sajtóhír is megjelent a brit királyi udvar megcsappanó vagyonáról, attól azért nem kell félni, hogy valamelyik alattvalójától kell alamizsnát kérnie. A Buckingham Palota mellett hivatalos rezidenciának számít még a windsori kastély, Edinburgh-ben pedig a Holyrood palota. Az udvar a londoni Saint James palotában él hivatalosan, többek között Károly herceggel egyetemben.
– Azt talán már te is észrevetted, hogy bár visszafogott stílusban öltözködik, a kosztümök színe azért mindig eltér az átlagostól. Ez csupán azért van, hogy már messziről felismerjék őt. Érdekes trükkje, hogy a szoknyája hajtásába súlyokat varrnak, hogy a szél ne kaphassa fel a szoknyát. Jó ötlet! 🙂
– A királynői táska nem rejt különösebben értékes gyémántokat vagy kiegészítőket: mindössze egy pár kesztyűt, egy kendőt, egy szájrúzst visz magával II. Erzsébet, illetve néha kekszet a kutyáinak (amiből jelenleg hat van). Ha misére megy, bekerül még a retikülbe egy ötfontos bankjegy, a mise perselyt megtöltendő.
– Belső információk szerint Clarins termékeket használ sminklemosásra, valamint ugyanennek a márkának használja az öregedésgátló készítményeit is. Szerintem egész jól működnek a szerek, mert bár idősnek tűnik, azt azért nem mondanám meg róla, hogy az idén lesz 88 éves…
– Kedvenc ételei között megtalálhatjuk a dover-i sült nyelvhalat, a yorkshire-i pudingot és a csirkesalátát is.
– Királynői szabadidejét legszívesebben tévénézéssel tölti (biztosan ő is látta az Attractiont a Britain’s Got Talent-ben!), ha pedig vakációzni megy, szeret kirakózni és keresztrejtvényt fejteni.
– A királynő kihasználja az internetet népszerűsége fenntartására: Twitter és Facebook-fiók, saját Youtube csatorna, FlickR fotós oldal, saját honlap, amit akarsz! Ha a hagyományos utat választanád felé a kapcsolattartásra, biztosan kézhez kapja a leveledet, ha így címzed meg: “Őfelsége, a Királynő részére, Buckingham Palota, SW1A1AA”.
– Bizony, még egy királynő is vezethet naplót! Vezet is: minden este lejegyzi az aznapi történéseket és gondolatait a naplójába. Hogy mit ír bele, az viszont hétpecsétes titok: senkinek sincs joga beleolvasni.
Érdekel a brit kultúra? Szívesen tanulnál róla angolul? Bővítsd tudásodat online magánóráinkon! Jelentkezés folyamatosan, itt!
Az Első Hölgy egy kissé bogaras, avagy flúgos történetek First Ladykről
2014 február 8. | Szerző: angolgazdasagi
És íme a girl power pillanata elérkezett: csak nem képzeltétek, hogy beérjük az elnökökkel, amikor a feleségeik sokkal szaftosabb anyagot szolgáltatnak? Egyesek persze csak aprókat botlottak, mintegy sztepptáncot lejtve a történelem színpadán, mások viszont estek-keltek, vagy akár fekve is maradtak.
A sztepptáncosnők sorát Louisa Adams (elnökné 1797-1801 között) nyitja, aki hárfatudásához kevésbé emelkedett foglalatosságokat is társított; selyemhernyót tenyésztett a Fehér Házban, mert … mért ne?
Szintén a flepnin innen volt még Lincolnné (1861-1865) is, bár csak egy hangyasasszéval. A Fehér Házban ő tartotta az első szeánszokat, ami talán arra utal, hogy az evilági társasági élet nem elégítette ki. A médiumok a Vörös Szobában igyekeztek szellemeket toborozni az izgalmakra vágyó Első Hölgy kedvéért.
Ma megint rossz sora lenne (dohányzásra kijelölt terület a Fehér Ház alatti bunkerben, háromfogú emberek látványa a cigis dobozon, stb.), de saját kora se kényeztette el éppen Taftné asszonyságot. Férje 1909-1913 között volt bentlakó az elnöki vityillóban, ő pedig egyfolytában vetette rá a rossz fényt (mit vetette, reflektorozta!). Cigarettázott, autót vezetett és még a visszaemlékezéseit is kiadta.
Mary Lincolnt már emlegettem, de tudott ő igazán flúgos futamot is produkálni. Olyat, aminek a végén be is utalták egy csöndes és eldugott sárgaházba. Mindez férje halála után történt, és rokonai elég hamar kiszabadították az ápolók gyengéd öleléséből, de azért ez nem várt fordulat egy First Lady életrajzában.
Miután Ronald Reagant kevés híján lepuffantották, Nancy (1981-1989) semmit sem akart a véletlenre hagyni. Szerzett egy asztrológust, aki szebbnél szebb táblázatokban mutatta ki, mikor léphet az elnök a nyilvánosság elé, mikor, hol és hogyan tehet eleget kötelességeinek. Tán még a csillagháborús tervezet ötlete is onnan származott, hogy Ronald rosszul tűrte, hogy csillagon rángatják.
Írhatnék persze még számos flúgos történetet, de akkor hol marad a nevelő célzat? Tessék szépen elolvasni a maradék sztorikat az angol forrásmunkákban! (Ja, és előtte meg lehet tanulni nálunk angolul.)
Tíz meglepő tény az USA elnökeiről
2014 február 3. | Szerző: angolgazdasagi
Az első és a jelenlegi amerikai elnök beiktatása között cirka 220 év telt el. A posztot betöltő komoly államférfiak festményeken vagy hivatalos fotókon pózolnak az amerikai zászló előtt, és a képeket nézegetve talán nem is gondolnád, mennyi kalandos, bizarr, netán vicces életpálya és szokás húzódik mögöttük. Lássunk tíz igazán meglepő tényt az USA elnökökről!
1. Az első amerikai elnök, aki autóval járt, William McKinley (1897-1901) volt. Az Egyesült Államok 25. elnökeként nem nyúlhatott hosszúra karrierje, ugyanis 1901-ben lelőtték. Bár az automobilok elterjedésének köszönhetően már elektromos mentőn szállították kórházba, az életét nem sikerült megmenteni.
2. Az USA első elnöke, George Washington (1789-1797), bár kiváló elme volt, mégis rögeszme gyötörte. Nevezetesen az, hogy élve fogják eltemetni. Elrendelte tehát, hogy halála után három napig legyen lezáratlan koporsóban közszemlére téve, így elkerülve, hogy elevenen kerüljön a föld alá.
3. Thomas Jefferson, az Egyesült Államok 3. elnöke, főként a Függetlenségi Nyilatkozat megfogalmazásával került a történelem lapjaira. Kevesen tudják, hogy az elnökösködésen kívül ügyvéd, feltaláló és író is volt, de a földműveléstől a régészetig gyakorlatilag minden érdekelte.
4. James A. Garfield elnök csak néhány hónapot tölthetett hivatali székében 1881-ben, az év szeptemberében ugyanis meggyilkolták. Halálát két párt közötti ellenségeskedés okozta. A költségvetési bizottság elnökeként azonban olyan felismerésre jutott, amely a mai, válságos pénzügyi helyzetben is megállja a helyét: „Aki bármely ország pénzmennyiségét irányítja, az minden iparág és kereskedelem abszolút ura. És amikor rájössz, hogy a rendszert így vagy úgy nagyon egyszerűen irányítja néhány nagyhatalmú ember felülről, neked már nem kell magyarázni többet, honnan erednek az inflációs- és válságperiódusok.”
5. Barack Obamáról tudjuk, hogy az USA első afroamerikai elnöke. Egyik elődjét azonban iskolatársai niggernek csúfolták, állítólagos afrikai őse miatt: ő volt Warren G. Harding, aki 1921 és 1923 között ült az elnöki székben.
6. A Roosevelt elnököt követő első ember Harry S. Truman volt (1945-1953), aki állítólag hatévesen ismerte meg későbbi feleségét és egész életében csak őt szerette. Nyilvánosan “Boss”-ként, azaz Főnökként emlegette a First Ladyt. Ez igen! 🙂
7. Dwight D. Eisenhower, az USA 34. elnöke (1953-1961), az amerikai álom klasszikus példája. Szegény családból származott, hat testvérből ő volt a harmadik. Édesapja tejüzemi munkásként tartotta el a családot. Fia a West Point katonai akadémián végezhetett, későbbi katonai karrierje pedig tele kitüntetésekkel.
8. Bár John F. Kennedy elnök (1961-1963) nagy macsóként él emlékezetünkben, aki még Marylin Monroe kegyeit is élvezhette, azt már kevesen tudják, hogy 1943-ban egy japán támadás során súlyosan megsérült a gerince. Háromszor is operálták, mire úgy-ahogy rendbe jött, de élete végéig elkísérte őt a gerincfájdalom és a veseelégtelenség, a sérülés következményeképpen.
9. A republikánus Richard Nixon (1969-1974) az USA első elnöke, aki lemondott hivataláról. Tette ezt a Watergate-botrány néven elhíresült eset miatt. A demokraták irodája a Watergate-épületben volt, ahová betörtek. A szálak egészen az elnökig vezettek, aki a megbuktatást elkerülendő, önként köszönt le. Az elnök emberei címmel világhírű film is készült a botrányról.
10. És még egy filmes vonatkozás: 1981-ben Ronald Reagan elnök ellen követtek el merényletet. A tettes egy taxisofőr volt, aki elmondása szerint csak a Taxisofőr című filmben főszereplő sofőrt szerette volna másolni, hogy megmentse szerelmét, Jodie Fostert. A merénylet szerencsére meghiúsult.
Lájkolj minket a Facebookon, tudj meg még többet az angolszász kultúrákról és az angol nyelvről! www.facebook.com/angolgazdasagi
Esetem a nyelvtanári lóval
2014 január 29. | Szerző: angolgazdasagi
Mint oly sok más háziasított állatfajta, a nyelvtanári ló is igen derék teremtmény. Általában 15-20 éve tanulja és felejti az adott nyelvet, minden erőfeszítésért kockacukrot követel, továbbá hevesen nyerít és/vagy kirúg, ha megdolgoztatják. Ebben a bejegyzésben a faj egy példányával folytatott nyelvtanári viszonyomat írnám le, hátha senki sem ismer magára, és tudós biológusok fognak zaklatni az állat élőhelyének adataiért.
Ha kevésbé lennék hajlamos a szarkazmusra, akkor persze nevezhetném Pétert az élethosszig tartó tanulás (life-long learning) elkötelezett hívének is. Mindenesetre először tizennyolc évesen tuningolta az angolját az érettségire (“Nem a papír érdekel, hanem a tudás!”). Szó, mi szó, átment. Az egyetemen a sok sörszkanderezés úgy legyengítette, hogy négy évig nem bírt felmászni a másodikra, ahova a kibővített idegen nyelvi lektorátus költözött. Szakdolgozata írása közben persze már felmerült a kérdés, de akkor a komoly szakmai munka volt az első. A komolytalan nyelvmunkának utána ugrott neki (“Nem a papír érdekel, hanem a tudás!”). Szó, mi szó, az államvizsga után lett munkája. Viszont tudása nem. Aztán jöttek a családalapítás idilli évei, majd a gyereknevelés és munkahelyváltás megismételhető csodái. Mikor éppen volt munkahelye, akkor pénzt keresett, azért nem volt ideje tanulni. Mikor átmenet volt, akkor munkát keresett, azért nem.
Legújabban rászívta magát a vitorlázórepülésre. Ehhez megint csak kéne az angol (időközben saját céget alapított, hogy a főnökei ne zaklathassák nyelvvizsga- és – ezzel összefüggésben – diplomaügyben). Februártól mindenképpen meg akar tanulni angolul (“Nem a papír érdekel, hanem a tudás!”). Részemről igent mondtam neki. Amit nem mondtam neki, azt (őt is beleértve) lentebb mindenki elolvashatja.
1. Ha meg akarunk tanulni egy adott nyelvet, egy bizonyos szint alatt tilos leállni vele, mert nyomtalanul elszáll. Még annyi időt se hagy, hogy integethess utána. Ez a bűvös szint pont a középfok táján van, amikor már aktív felhasználóként működsz (olvasol, tévézel, filmezel, böngészel a célnyelven).
2. Ha ezt a szintet elértük, akkor ugyan már lehet rápihenni a nagy izommunkára, de csak rövid ideig. Bármely nyelvet, melyet nem művelsz aktívan, sőt, melyet nem gyarapítasz, azonnal felejteni kezdesz. A birodalmakkal ellentétben a nyelveknek nincs akciórádiuszuk: akármilyen messze kerülsz az alapoktól, még mindig gond nélkül fogsz tudni továbbterjeszkedni.
3. A titkok titka pedig az, hogy igenis fontos a papír. Fontos másoknak (főnökök, alkalmazottak, esetleg választók), de fontos neked is. Tekintheted trófeának, nyilatkozhatsz róla lenézően, poénkodhatsz a nyikhaj vizsgáztatóról, de ez a teljesítményed hivatalos bizonyítéka, és az bizony fontos. Mindenkinek.
Mit tegyünk, ha nem akarjuk Ms Examiner’s best bakik listáján végezni?
2013 augusztus 30. | Szerző: angolgazdasagi
Miután az előző bejegyzésben bepillantást engedtünk egy vizsgáztató legbensőbb énjébe, most eljött a pillanat, hogy levonjuk a tanulságokat. A következőkben hasznos tippekkel vértezlek fel benneteket az ellen, hogy akaratlanul szerezzetek vidám perceket a vizsgáztatónak vagy a külföldi beszélgetőpartnernek. (A szándékos poénkodás persze más tészta; azért minden nyelvi szituban jó pont jár.)
Alulról építkezünk, mert a tendencia az, hogy az ilyen konstrukciók maradnak csak huzamosabb ideig állva. Vagyis a hangokkal kezdünk. Meg kell tanulni az angol betűk ejtett megfelelőit; méghozzá azzal is számolni kell, hogy különböző helyzetekben különböző az ejtés is. Például az x szóbelseji helyzetben /ks/ (executive), viszont sz elején /z/ (xerox). Mit lehet tenni? Meg kell tanulni.
A szavak esetében alapvető, hogy egy magyar triplán tanulja az angol szavakat: íráskép (damages), jelentés (kártérítés) ÉS kiejtés. A szótárakban ott van a fonetikus átírás, ami nem azért szerepel, mert a szerzőket betűszámra fizették. Az interneten pedig vannak oldalak, ahol minden szót meg is lehet hallgatni, pl. www.sztaki.hu . Azt se feledjük, hogy az angol szavak igen sokoldalúak: még a legszerényebbnek is legalább három jelentése van (company = társaság, vállalat, társulat, század). Ami eldönti a sorsukat (és néha a miénket is), az mindig a szövegkörnyezet.
A szószerkezetek szintjén az ínyencek kezdhetik a szájszélnyalogatást: az angolban végtelenített számú állandósult szócsoport vagy szószerkezet van. Ezek azért is különösen szimpatikusak, mert magyar anyaölből indulva véletlenül se ilyen párosításokban gondolkoznánk. (A legegyszerűbb, de máris idegesítő együttállások között vannak azok, amiket “make”-kel és “do”-val bonyolítunk. A magyarázat általában az, hogy a “make” kreatív tevékenységre vonatkozik, a “do” viszont mechanikusra. De akkor mért “make a phone call” és “do your best”?) Legtöbbünknél az idiomatikus kifejezések teszik be a kaput; a kérdés megint csak az, hogy mitől legyen egy magyar számára logikus, hogy a “kick the bucket” kifejezés azonos a magyar “elpatkol”-lal. Ilyenkor kéne az angol hidegvér.
Mondatszinten a magyar agyat erősen kell kényszeríteni, hogy ráálljon a számok után a főnév többesszámára (two people) ÉS a többesszámú állítmányra (two people sit). Aztán ott van az angolul nem létező névszói állítmány (Menő ez a márka./This brand is trendy.); angolul mindig, mindig, mindig igei állítmány van, úgyhogy lesztek kedvesek nem kihagyni a létigét.
Fontolgassátok, emésztgessétek.
Ms Examiner’s Diary, avagy a vizsgáztató is ember
2013 augusztus 29. | Szerző: angolgazdasagi
2012. december 31.
Újévi fogadalmak
Többé nem teszem:
– nem engedek át vizsgázókat, akik economic (gazdasági) crisis helyett economical (gazdaságos) crisis-t mondanak (a Tesco-nak is van határa!!)
– nem izgatom magam azon, hogy egyeseknek a Twin Towers-ről a Lord of the Rings jut eszébe
– nem gyártok vicceket a vizsgázók kiejtéséről. Ha valaki meg van győződve arról, hogy külföldön megfelelően fogják értelmezni, ha /mortgázs/-nak ejti a jelzáloghitelt, menjen el egy angol bankba és tegyen kísérletet. A nyelvvizsgát viszont pihentesse egy ideig.
– nem gyártok “best bakik” listákat. Csak még egy utolsót.
Innentől inkább ezt csinálom:
– ha a vizsgázó fordítva tartja a picture stimulus-t, megfordítom neki. Mindenki megérdemel egy második esélyt.
– harmadjára is megismétlem a szituációs kérdést. Lehet, hogy a vizsgázó nagyothall. Vagy rossz a terem akusztikája.
– meggyőződök róla, hogy a vizsgázó megértette a feladatot. A múltkor valaki elmesélte, mit tervez a jövőben, miután a futures-zel (contracts to buy or sell securities at a future date) kapcsolatban feltettem egy kérdést.
2013. 05. 22.
57 kg (egy falat se ment le a torkomon a röhögéstől, miután egy vizsgázó a bevezető társalgás folyamán organism helyett konzekvensen orgasm-öt mondott), 1 pohár whisky (megint átengedtem egyet könyörületből), 11 szál cigi (kettőt viszont megbuktattam).
Viszonylag könnyedén ment minden reggel nyolctól délután ötig. Öttől hatig viszont már nagyon vártam a nővérkét az infúzióval. Pedig igazán jó volt az anyag. A “Where are you from?”-ra senki se válaszolta, hogy “Kovács Pisti”, pedig a németesek már többször megtették nekem ezt a szívességet. Az “annual turnover”-re (éves forgalom) is csak páran kérdeztek vissza, hogy “What kind of tower?”.
A szituációkat is elég jól megúsztuk. Volt ugyan a jól bevált /bázi/ az elfoglaltra, de hát már szinte meg se hallom (azért mégis). Valaki ugyan megint randizni akart arra az utasításra, hogy “Suggest a date.” (Javasolj időpontot!), de ez csak azt mutatja, hogy nyitott és kezdeményező személyiség.
Fog ez menni.
Engedd magad rábeszélni egy kis hallás utáni szövegértésre!
2013 június 30. | Szerző: angolgazdasagi
Beékeltem ide egy kellemes kis videót a rábeszélés tudományáról. Lássuk először, hogy nekem mennyire estek le a tanácsok:
1. Emlékezz csak vissza, hogy hány bejegyzést írtam már ide! Te persze mindet olvastad, élvezted és hasznosítottad. Úgyhogy jössz nekem azzal, hogy ezt a hallás utáni szövegértést is abszolválod.
2. Ebben a hónapban most írok először. Ki tudja, mi lesz a jövő hónapban? Ragadd meg a lehetőséget, amíg még van, hiszen ilyen izgalmas és élvezetes bejegyzés eddig se minden nap született!
3. Most közlöm, hogy immár 24 éve tanítok különböző tárgyakat, hat diplomám van és diákok százait szuszakoltam már át a nyelvvizsgaléc FÖLÖTT.
4. Azt se feledd, hogy már ráklikkeltél az oldalra! Csak nem akarsz hasznos tevékenység nélkül távozni innen?
5. Valaha én is vért izzadva tanultam az angolt, de mindig erőt merítettem abból a tudatból, hogy hasznos lesz. Neked van annyi eszed, hogy ezzel a ténnyel tisztában légy. Még több is van. Én mindenesetre szívesen segítek.
6. Én már négyszer megnéztem a videót, és mindannyiszor érdekesnek találtam.
So the question to be answered:
1. What do people consider when making a decision?
2. How do you need to employ the shortcuts?
3. What does a waiter need to do in order to receive the biggest tip?
4. What had changed about the Concord?
5. In what case are physiotherapists likely to be the most persuasive?
6. How did the real estate agency increase the number of their signed contracts?
7. What is the example for initial commitment?
8. What causes one person to like another?
9. What was the advice given to the second group of students?
Hogyan tanulj angolul? A legfontosabb tanulási tipp reményteleneknek
2013 május 30. | Szerző: angolgazdasagi
Az angoltanulás valamiféle megfoghatatlan köd a számodra? Tanulás helyett tanulgatsz, gyakorlás helyett alszol a könyv fölött, az angolul megszólalásra pedig tüzes vassal sem kényszeríthetnének? Lássuk, mi lehet a gond, keressük meg a probléma gyökerét és irtsuk ki egyszer s mindenkorra!
Emlékszem, amikor az utálatos nyelvészeti vizsgáimra készültem az egyetemen, két héttel a vizsga előtt elhatároztam, hogy másnap elkezdem a tanulást. Másnap aztán halaszthatatlan teendőm akadt, így a következő napot jelöltem ki kezdésnek. És ez így ment egészen addig, míg észbe nem kaptam, hogy másnap vizsgázom, ezért mint az őrült, fél nap alatt bevágtam minden fontos dolgot, hatalmas stresszben, és amikor megkönnyebbülve kiléptem a vizsgateremből, egy pillanat alatt törlődött a memóriámból minden egyes szó, ami a témához kapcsolódott.
Valahogy így vagyunk a nyelvtanulással is, legalábbis kétféle ember él a Földön, ha angoltanulásról van szó:
1. Akinek tanulnia KELL, mert nyelvvizsgára készül. Alapból unja az egészet, és arra törekszik, hogy a vizsga napjára felkészülten érkezzen, de csak egy-két héttel előtte akar nekifeküdni az angol nevű tantárgynak. A vizsga után persze mindent elfelejt azon melegében.
2. Akinek használnia KELL az angolt a munkahelyén. Ez a típus nyelvtanfolyamokra jár, általában a cége szervezi ezeket. Házit esze ágában sincs készíteni. Külföldi kiküldetésre megy meglátogatni a kinti kollégákat, ahol persze angolul folyik a “társalgás”. Mindez a gimnáziumi, netán egyetemi angoltudására alapozva zajlik, mely az idők során megkopott, tehát emberünk kb. 20 évig egy helyben toporog az angoljával, mert nem tudja, hogyan haladjon tovább az angoltanulás rögös útján.
Mit tegyünk?
A megoldás pofonegyszerű, mégsem alkalmazzák sokan. Egyetlen dolgot próbálj meg, és az angoltanulás azonnal értelmet nyer, rögtön szívesen fogod csinálni.
Unod az angolt, mert nem látsz kapcsolatot a könyvben leírt vonzatos igék és gyakorló példák, valamint a valóság között. Az angol számodra egy futurisztikus, elvont fogalom. Egyetlen esélyed, hogy összekapcsolod a valóságodat az angoltanulással: értelemmel töltöd meg, saját életedből példát merítve!
Hogyan?
– Ha angolt kell tanulnod, kapcsold össze az életed konkrét eseményeivel!
Meséld el a párodnak angolul, mit csináltál ma! Képzeld el a jövőbeli főnöködet, amint egy új ötletet tálalsz neki angolul! Képzeld el a találkozást Madonnával, és tégy fel neki kérdéseket! Akár egy plüssmacit is bevethetsz, mint legújabb angol barátodat, akinek beszámolhatsz a téged érintő dolgokról (Ted2)! A tanácsok némelyike nagy sületlenségnek hangzik, de ezzel az apró trükkel máris értelmét fogod látni az angoltanulásnak, mert felfedezed a nyelv gyakorlati használatát. Úgy is mondhatnánk: a nyelv kimászik a kétdimenziós könyvből, bele a te jópár dimenziós valóságodba.
– Keress egy támogatót, aki segít a tanulási célod elérésében!
Az illetőnek nem feltétlenül kell tudnia angolul. Elég, ha rákérdez minden nap, angoloztál-e egy kicsit. Érdekesen működünk: utáljuk a béklyókat, de ha nincs külső kontroll, óriási lelkierővel tudjuk csak teljesíteni az elvárásokat. Ha neked nincs akkora lelkierőd, muszáj valakit találnod, aki noszogat kicsit. Ha a környezetedben nem találsz ilyet, gyere, mi segítünk!
– Találj anyanyelvi vagy angolul jól beszélő társaságot, barátokat!
Ha multis környezetben dolgozol, igazi aranybánya közepén ülsz. Biztos, hogy minden harmadik asztalnál akad egy külföldi kolléga, aki szívesen beszélget veled ebéd közben, vagy a kávé atuomatánál. Légy bátor: inkább fejezd ki magad hibásan, mint sehogy! A hibák idővel kikopnak a nyelvhasználatodból, a némaság viszont örökre megmarad. Ha angol magánórát vagy angol tanfolyamot keresel, ne légy nyugodt, amíg nem találsz egy interakcióra épülő órát! Az a magánóra vagy tanfolyam, ahol a tanár beszél, a diákok pedig jegyzetelnek, nem támogatja a nyelvtanulást, sőt! Ha már pénzt adsz valamiért, akkor az szolgálja a fejlődésedet!
Kukkants be az oldalunkra, ahol angol magánóra mellett ingyenes angol gazdasági e-tanfolyamot is találsz ajándék szószedettel! Itt tudsz a tanfolyamra feliratkozni: http://www.angolgazdasagi.hu/cikkek/email-tanfolyam.html
Válogatott angolságok, avagy angol nyelvi csemegék ínyenceknek
2014 április 17. | Szerző: angolgazdasagi
Ne titkoljuk tovább, hogy jelentős szerepet játszott angoltanulásunk megkezdésében az a gondolat, hogy nemcsak egy világnyelvet veszünk birtokba, hanem még könnyedén is tesszük ezt. Hiszen a német ige- és melléknévragozás borzalmaitól megkímélnek minket, a francia ‘húsz-betűt-írok,mért-csak-két-hangot-ejtek’-mizérián csak távolról szörnyülködünk, az olasz igeidőkre pedig vidáman fütyülhetünk. Na, igen. És most jön egy blogbejegyzés, ami után az olvasók akut PTSS (Posttraumás Stressz Szindróma) szimptómákat fognak produkálni. A következőkben ugyanis azt szándékozom illusztrálni, hogy, ha azt hittük, az angol könnyű, akkor tévedtünk. Ez nem gond: a süni is túlélte, hogy le kellett másznia a keféről. Mi is tovább fogjuk tanulni az angolt.
Jelentéktelen tévedés
Először is, jobb ha tudod, hogy minden megtanult angol szó helyébe tucatnyi új furakszik be a szótárakba minden áldatlan nap. Éves lebontásban ez körülbelül ezer új szó megjelenése az angol szókészletben.
Szokták a tanárai azzal kábítani az embert, hogy az angol kiejtés könnyen elsajátítható, hiszen viszonylag szabályos (hangsúly a viszonylagon, lesütött szem a tanár részéről). Ez valóban így van. Az ‘ough’ betűkapcsolat kiejtéskor például kilenc különböző szabály szerint kilencféle módon lehet hangzani. A következő példamondatban minden ‘ough’-t máshogy kell ejteni: A rough-coated, dough-faced thoughtful ploughman strode through the streets of Scarborough; after falling into a slough, he coughed and hiccoughed.
Köszönhetően a rengeteg azonos vagy nagyon hasonló alakú, de különböző jelentésű szónak, egyéb egészen elképesztő mondatokat is lehet barkácsolni különösebb erőfeszítés nélkül, akár mindennapi használatra is:
The soldier decided to desert his dessert in the desert.
I did not object to the object.
The insurance was invalid for the invalid.
egg+plant=padlizsán
Az összetettnek látszó szavak is csak annyiban összetettek, hogy meglehetősen komplex eljárás keretében sikerül csak kihámozni a jelentésüket, mert az összetevőikhez kevés a közük: eggplant (nem egyenlő egg és plant), pineapple (nem egyenlő pine és apple).
Egy nagyobbacska szótárat felütve, már-már elrettentő hatású szavakkal is találkozhatunk. A szó ‘eunoia’ például tartalmazza az összes angol magánhangzó és szinte mást se. De ott van még ‘csak-ezt-ne’-kategóriában a ‘floccinaucinihilipilification’ szó is, amit úgyse olvastál végig, ezért a kiejtésével és a jelentésével nem is terhellek.
Konklúzió: az angol nyelv tanulása se kizárólag hasvakargatásról és egyszótagos szavak egymás mellé helyezéséről szól. Kell hozzá egy kis ‘csakazértis’ magyar virtus is.
Oldal ajánlása emailben
X