II. Erzsébet királynő: érdekességek és szépségtrükkök
2014 február 18. | Szerző: angolgazdasagi
II. Erzsébet Diana hercegnő kőkemény anyósaként és feddhetetlen uralkodóként él bennünk. A királynő azonban, bármennyire is furcsa, nő is egyben, akinek megvannak a maga szépségpraktikái, apró bogarai. Ezekből gyűjtöttem össze a cikkben, hátha neked is hasznos lehet néhány trükkje!
– II. Erzsébet 1926. április 21-én született. Születésnapja természetesen nagy ünneplésbe torkollik minden évben, de nem pont aznap, hanem a Trooping the Colour ceremónia keretein belül, június második szombatján. Huszonegy ágyúlövés köszönti ilyenkor a királynőt, ajándékba pedig nárciszcsokrot kap.
– Ha férfivel találkozik, az fejet hajt előtte, a hölgyek pici pukedlivel köszöntik őt. Mindig a királynő kezdeményezi a beszélgetést, a válaszba pedig bele kell foglalni a “felség” (Your Majesty) kifejezést.
– Bár az utóbbi időben több sajtóhír is megjelent a brit királyi udvar megcsappanó vagyonáról, attól azért nem kell félni, hogy valamelyik alattvalójától kell alamizsnát kérnie. A Buckingham Palota mellett hivatalos rezidenciának számít még a windsori kastély, Edinburgh-ben pedig a Holyrood palota. Az udvar a londoni Saint James palotában él hivatalosan, többek között Károly herceggel egyetemben.
– Azt talán már te is észrevetted, hogy bár visszafogott stílusban öltözködik, a kosztümök színe azért mindig eltér az átlagostól. Ez csupán azért van, hogy már messziről felismerjék őt. Érdekes trükkje, hogy a szoknyája hajtásába súlyokat varrnak, hogy a szél ne kaphassa fel a szoknyát. Jó ötlet! 🙂
– A királynői táska nem rejt különösebben értékes gyémántokat vagy kiegészítőket: mindössze egy pár kesztyűt, egy kendőt, egy szájrúzst visz magával II. Erzsébet, illetve néha kekszet a kutyáinak (amiből jelenleg hat van). Ha misére megy, bekerül még a retikülbe egy ötfontos bankjegy, a mise perselyt megtöltendő.
– Belső információk szerint Clarins termékeket használ sminklemosásra, valamint ugyanennek a márkának használja az öregedésgátló készítményeit is. Szerintem egész jól működnek a szerek, mert bár idősnek tűnik, azt azért nem mondanám meg róla, hogy az idén lesz 88 éves…
– Kedvenc ételei között megtalálhatjuk a dover-i sült nyelvhalat, a yorkshire-i pudingot és a csirkesalátát is.
– Királynői szabadidejét legszívesebben tévénézéssel tölti (biztosan ő is látta az Attractiont a Britain’s Got Talent-ben!), ha pedig vakációzni megy, szeret kirakózni és keresztrejtvényt fejteni.
– A királynő kihasználja az internetet népszerűsége fenntartására: Twitter és Facebook-fiók, saját Youtube csatorna, FlickR fotós oldal, saját honlap, amit akarsz! Ha a hagyományos utat választanád felé a kapcsolattartásra, biztosan kézhez kapja a leveledet, ha így címzed meg: “Őfelsége, a Királynő részére, Buckingham Palota, SW1A1AA”.
– Bizony, még egy királynő is vezethet naplót! Vezet is: minden este lejegyzi az aznapi történéseket és gondolatait a naplójába. Hogy mit ír bele, az viszont hétpecsétes titok: senkinek sincs joga beleolvasni.
Érdekel a brit kultúra? Szívesen tanulnál róla angolul? Bővítsd tudásodat online magánóráinkon! Jelentkezés folyamatosan, itt!
Válogatott angolságok, avagy angol nyelvi csemegék ínyenceknek
2014 április 17. | Szerző: angolgazdasagi
Ne titkoljuk tovább, hogy jelentős szerepet játszott angoltanulásunk megkezdésében az a gondolat, hogy nemcsak egy világnyelvet veszünk birtokba, hanem még könnyedén is tesszük ezt. Hiszen a német ige- és melléknévragozás borzalmaitól megkímélnek minket, a francia ‘húsz-betűt-írok,mért-csak-két-hangot-ejtek’-mizérián csak távolról szörnyülködünk, az olasz igeidőkre pedig vidáman fütyülhetünk. Na, igen. És most jön egy blogbejegyzés, ami után az olvasók akut PTSS (Posttraumás Stressz Szindróma) szimptómákat fognak produkálni. A következőkben ugyanis azt szándékozom illusztrálni, hogy, ha azt hittük, az angol könnyű, akkor tévedtünk. Ez nem gond: a süni is túlélte, hogy le kellett másznia a keféről. Mi is tovább fogjuk tanulni az angolt.
Jelentéktelen tévedés
Először is, jobb ha tudod, hogy minden megtanult angol szó helyébe tucatnyi új furakszik be a szótárakba minden áldatlan nap. Éves lebontásban ez körülbelül ezer új szó megjelenése az angol szókészletben.
Szokták a tanárai azzal kábítani az embert, hogy az angol kiejtés könnyen elsajátítható, hiszen viszonylag szabályos (hangsúly a viszonylagon, lesütött szem a tanár részéről). Ez valóban így van. Az ‘ough’ betűkapcsolat kiejtéskor például kilenc különböző szabály szerint kilencféle módon lehet hangzani. A következő példamondatban minden ‘ough’-t máshogy kell ejteni: A rough-coated, dough-faced thoughtful ploughman strode through the streets of Scarborough; after falling into a slough, he coughed and hiccoughed.
Köszönhetően a rengeteg azonos vagy nagyon hasonló alakú, de különböző jelentésű szónak, egyéb egészen elképesztő mondatokat is lehet barkácsolni különösebb erőfeszítés nélkül, akár mindennapi használatra is:
The soldier decided to desert his dessert in the desert.
I did not object to the object.
The insurance was invalid for the invalid.
egg+plant=padlizsán
Az összetettnek látszó szavak is csak annyiban összetettek, hogy meglehetősen komplex eljárás keretében sikerül csak kihámozni a jelentésüket, mert az összetevőikhez kevés a közük: eggplant (nem egyenlő egg és plant), pineapple (nem egyenlő pine és apple).
Egy nagyobbacska szótárat felütve, már-már elrettentő hatású szavakkal is találkozhatunk. A szó ‘eunoia’ például tartalmazza az összes angol magánhangzó és szinte mást se. De ott van még ‘csak-ezt-ne’-kategóriában a ‘floccinaucinihilipilification’ szó is, amit úgyse olvastál végig, ezért a kiejtésével és a jelentésével nem is terhellek.
Konklúzió: az angol nyelv tanulása se kizárólag hasvakargatásról és egyszótagos szavak egymás mellé helyezéséről szól. Kell hozzá egy kis ‘csakazértis’ magyar virtus is.
Oldal ajánlása emailben
X