When in Rome, do as the Romans do
2011 szeptember 19. | Szerző: angolgazdasagi
Ahány ház, annyi szokás. Egy külföldi tárgyalásra, üzleti találkozóra többféleképpen lehet felkészülni. Ha otthon vagyunk a megvitatandó témában, kiválóan beszéljük a nyelvet, alkalomhoz illő az öltözékünk és kifogástalan a megjelenésünk, jó úton járunk a siker felé.
Mindez azonban még kevés. A helyi sajátosságok és az adott kultúrára jellemző üzleti etikett ismerete ugyanolyan fontos kelléke a felkészülés tárházának, mint a korábban említettek. Íme néhány országra jellemző – a kulturális különbözőségekből adódó – sajátosság.
Az amerikaiak körében a formális tárgyaláson természetes, hogy keresztnevükön szólítják üzleti partnereiket. A japánok két kézzel nyújtják át névjegykártyájukat és azt illik szintén két kézzel átvenni. Ha egy arab üzletfelünket ebédre hívunk, olyan éttermet válasszunk, ahol bőséges a vegetáriánus ételek választéka, semmi esetre se kínáljuk őt disznóhússal. Az ír, skót vagy walesi tárgyalópartnert ne azonosítsuk az angolokkal. A francia üzletember, bár többnyire jól beszél angolul, mégsem teszi ezt szívesen, rendkívül nagyra értékeli, ha saját anyanyelvén kommunikálhat tárgyalópartnerével. Az olaszok és a spanyolok szívesen veszik, ha a tárgyalás megkezdése előtt a családjuk felől érdeklődünk. A finnekkel való hivatalos megbeszélés végén ne lepődjünk meg, ha a további félhivatalos tárgyalás helyszínéül egy szaunát javasolnak. Ne tévesszen meg, ha a bolgárok az igen-t és a nem-et, a megszokottól eltérően, ellentétes fejmozdulattal adják tudtunkra. Egy bolíviai üzleti ebéd során felszolgált banánt késsel és villával illik elfogyasztani. Ha indiai partnerrel vacsorázunk, melynek során kézzel kell enni valamilyen ételt, ahhoz kizárólag csak jobb kézzel szabad nyúlni. A németeknél a pontosság és a precizitás alapszabály.
Talán mindezek apróságoknak tűnnek, azonban sok kellemetlen pillanattól kímélhetjük meg magunkat, ha utazás előtt egy kicsit beleássuk magunkat a felkeresendő ország kultúrájába.
Amennyiben Te is ismersz olyan egyedi szokást, amelynek ismerethiánya akár az üzleti tárgyalás kimenetelét is befolyásolhatja, kérlek oszd meg velünk itt a kommentek között!
Business and Fashion, avagy üzleti divat
2011 szeptember 12. | Szerző: angolgazdasagi
A kérdés persze elsősorban az, érdemes-e a két szót jelzős szerkezetté kapcsolni. És a válasz: igen!
Hiszen ha gyakorisági sorrendben tekintjük végig a kapcsolódási pontokat, ki ne akart volna már jó benyomást tenni egy állásinterjún az öltözékével, ki ne szeretné, ha a kollégák a szavai mellett az öltözete színösszeállításán is csüggenének a prezentáció alatt és ki ne igyekezne a tárgyalópartner szájszegleteit brilliáns ötletein kívül a ruhája szabásával is tovább tolni a két fül irányába? Bizonyára sokan, de én most a többieknek írok.
Történetileg valahonnan innen indultunk: maxi minden szinten. Hosszú és dús szőrzet, hosszú és vastag ruházat. A színek sem az ügyfél elvakítását célozzák éppen: a fekete kékkel kombinálva leginkább egy jólápolt holló benyomását teszi. Somolyogó lesajnálással lépjünk hát tovább a legújabb korba.
Állásinterjú, prezentáció, esetleg tárgyalás? Felkészültek, hölgyeim? Tüzelésre kész üzleti angol nyelvtudásunk és szakmai ismereteink szolgáltatják a szellemi élvezetet az interjúztató, a kollégák vagy ügyfeleink számára. A látványelemek sem hiányozhatnak azonban. Mivel csak viszonylag keveseket foglalkoztatnak a szexipar különböző ágazatai, a szakértők a visszafogottságot és a lágyítottan férfias megjelenést javasolják. Egy igazi business womant persze semmi sem tarhat vissza egy izgalmas kiegészítő és személyiségtükör viselésétől, legyen az sál vagy ékszer.
Nézzük akkor most az urakat, akik bizonyosak lehetnek abban, hogy az izgatott várakozás nem volt hiábavaló. Mivel egy businessman természettől fogva komolyabban vehető, mint egy business woman (lsd egyes szám a személyi igazolványban, hegyesebb könyök és magasabb tesztoszteron szint), ők akár lazábbra is vehetik. Az alábbi modell viseléséhez azért praktikusabb kreatív vonalon működni, mint a Budapesti Ügyvédi Kamara elnökeként adni interjút a köztévében.
Sok minden számít, vagy számíthat, ha azt nézzük, mi divatos az üzleti életben. Az angol nyelv azonban bizonyosan az egyik legfontosabb kiegészítő, ami nemcsak öltöztet és/vagy előnyösen takar, hanem korra és nemre való tekintet nélkül jól is áll.
Szereted az angol nyelvet? Látogass el Facebook oldalunkra, lájkolj és tudj meg sok-sok érdekességet a világról, angolul!
Az üzleti angolórák témakörei
2011 szeptember 4. | Szerző: angolgazdasagi
Az általános angolórák tematikájával szemben az üzleti angolórák témakörei speciálisak és többnyire az alábbi területeket foglalják magukban:
1. Üzleti kommunikáció írásban – Written business communication
2. Üzleti kommunikáció szóban – Spoken business communication
3. Önéletrajzírás, állásinterjú – CV writing, job interview
4. Vállalati struktúrák – Corporate Structures
5. Munkaerő-toborzás – Recruitment
6. Vezetési stílusok – Management Styles
7. Reklám és marketing – Advertising and Marketing
8. Kiskereskedelem – Retailing
9. Bankszektor – Banking
10. Nemzetközi kereskedelem – International Trade
11. Biztosítás – Insurance
12. Vállalati arculattervezés és stratégia – Corporate Identity and Strategy
13. Tőzsde – Stock Exchange
A fenti témák mellett persze más területek is szóba kerülhetnek. A leghatékonyabban elsősorban magánóra keretében lehet tanulni, melynek előnyei:
– lehetőség van egyéni kérések figyelembevételére,
– nem kell másokhoz alkalmazkodni, így a saját tempódban haladhatsz,
– a tanárral együtt alakíthatod ki a személyre szabott órákat órák tematikáját,
– az órák időpontját rugalmasan, a saját időbeosztásodhoz igazodva választhatod ki,
– nem kell feltétlenül az órákat “látogatnod”, Skype-on keresztül is tanulhatsz!
Látogasd meg a www.angolgazdasagi.hu oldalt és tájékozódj a lehetőségeidről!
Teljesen tébolyult törvények, avagy az angolszász törvénykezés diszkrét bája
2014 február 19. | Szerző: angolgazdasagi
A legtöbb országban vannak olyan törvények, melyek olvastán süldőlányos vihogás vesz erőt minden földi halandón. Miután a vihogás röhögésbe, combcsapkodásba, majd köhögőgörcsbe torkollott, általában azt is megállapítja magában az ember, hogy igen, letagadhatatlan, hogy a törvényeket gyarló emberek írják. Továbbá konstatáljuk azt is, hogy bizonyára lehetett olyan kor vagy helyzet, melyben volt valami értelme az ilyesfajta szabályozásoknak.
Mivel azonban az adott korszak és/vagy szituáció immár a múlté, számunkra nem marad más hátra, mint az utolsó karakterig kiélvezni az angolszász jogszabályok vidámító hatását.
Tökéletesen töketlen törvények
1. Chesterben kizárólag éjfél után lehet walesiekre nyíllal lövöldözni. Herefordban viszont mindez kifejezetten tilos, de csak vasárnap.
2. Yorkban vasárnap kivételével a skótok szabadon lenyilazhatóak.
3. Londonban nem engedik be a képviselőt az Alsóházba, ha páncélban érkezik.
4. Vasárnap egész Angliában csak répát lehet árusítani.
5. Az USA Michigan államában a farmerek törvényesen hálhatnak állataikkal.
6. Oklahomában tilos a halakat leitatni.
7. Mississipiben tilos mókust ölni a tárgyalóteremben.
8. Illinois állam Joliet városában le lehet tartóztatni azon nőket, akik egy vásárlás alkalmával hatnál több ruhát próbálnak fel.
9. Ugyanezen állam egy másik városában a színházból bárki kirúgható, akinek büdös a lába.
10. Wyoming egyik városában a rendőröknek szabadságukban áll megharapni a kutyákat, ha azok nem hagyják abba az ugatást.
11. Baltimore-ban nem vihetsz magaddal oroszlánt a moziba.
12. New Jersey-ben elvisz a rendőr, ha a vendéglőben szürcsölöd a levesed.
13. Kaliforniában tilos a medencében bringázni.
14. Los Angeles-ben tilos varangyos békát nyalogatni.
15. Texas-ban a bűnözőknek áldozatukat 24 órával a bűn elkövetése előtt értesíteniük kell arról, mit és hogyan terveznek ellenük.
Végezetül ne feledd: ignorantia iuris non excusat, vagyis a törvény nem tudása nem mentesít. Azaz szokj le a békanyalogatásról, mielőtt L.A.-be utazol, hagyd otthon az oroszlánt Baltimore-ban, Yorkban írd ki magadra, hogy nem vagy skót, stb.
Oldal ajánlása emailben
X